Projekt okvirnega programa Obzorje 2020 NI4OS-Europe, ki ga financira Evropska komisija, je z vključitvijo 19 novih infrastrukturnih in tematskih storitev ter repozitorijev v svoj katalog digitalnih storitev znanstveno skupnost pripeljal korak bliže k viziji oblaka odprte znanosti in odprtih inovacij.
NI4OS-Europe – National Initiatives for Open Science in Europe je eden od ključnih projektov, ki prispevajo k razvoju Evropskega oblaka odprte znanosti. Gre za integrirano, interoperabilno digitalno okolje, katerega cilj je znanstvenim skupnostim zagotoviti nemoten dostop do e-infrastruktur, storitev in podatkov, s tem pa čezmejno in interdisciplinarno sodelovanje. Viri, ki jih zagotavlja katalog digitalnih storitev NI4OS-Europe, bodo vključeni v portfelj Evropskega oblaka odprte znanosti, ta pa bo milijonom znanstvenikov po svetu omogočal dostop, shranjevanje, upravljanje, analizo, izmenjavo in ponovno uporabo raziskovalnih podatkov.
Partnerstvo NI4OS-Europe sestavlja 22 organizacij iz 15 držav članic in pridruženih držav širše regije jugovzhodne Evrope. Projekt k Evropskemu oblaku odprte znanosti prispeva na več ravneh:
Platforma NI4OS-Europe predstavlja skupaj več kot 40 infrastrukturnih in tematskih storitev ter repozitorijev, ki so bili preizkušeni glede na svojo stopnjo pripravljenosti na vključitev v Evropski oblak odprte znanosti s posebnimi modeli. Izvedena je bila vrsta javnih strokovnih usposabljanj ter posvetovanj in študij za sprejem politik odprte znanosti. NI4OS-Europe s tem ustvarja trdne temelje za implementacijo Evropskega oblaka odprte znanosti, kar prinaša koristi številnim znanstvenikom in strokovnjakom na področju informacijske in komunikacijske tehnologije.
Slovenska partnerja v projektu NI4OS-Europe sta Univerzitetna knjižnica Maribor in Arnes. V skladu s projektom pripravljata Slovensko skupnost odprte znanosti, ki bo nudila spletno središče za vse deležnike odprte znanosti v Sloveniji, ter podporo pri vključevanju slovenskih storitev in njihovih ponudnikov v Evropski oblak odprte znanosti.
Na prejemanje novic skupnosti v nastajanju se lahko prijavite tukaj.
01 479 88 00
(delavniki, 8:00–16:00)