Skoči na glavno vsebino
Aktivne

Zmagovalci Arnesovega HackathONa 2025 so razvili optimizacijo proizvodnje bioloških zdravil

V drugem krogu Arnesovega HackathONa, ki je potekal v torek, 15. aprila, je slavila ekipa z imenom Ekipa42, ki je s svojo rešitvijo naslovila izziv »Zdravje in dobro počutje«.

Letošnji HackathON je potekal pod sloganom »Poleti v prihodnost z odprto znanostjo in superračunalništvom«. V prvem krogu je sodeovalo več kot 100 tekmovalcev v 28 ekipah, 8 ekip in tako 32 tekmovalcev pa se je uvrstilo v drugi krog.

V finalnem krogu so najboljše ekipe svoje inovativne rešitve predstavile strokovni komisiji in publiki. Strokovna komisija je izbrala tri najboljše ekipe, občinstvo pa je lahko glasovalo za svojega favorita. Dogodek je potekal v okviru konference Dnevi slovenske informatike, predstavitve pa so bile prenašane tudi v živo na portal Arnes Video.

Delo strokovne komisije je bilo nezavidljivo težko, saj so vse ekipe predstavile odlične projekte na izzive, ki jih bo v prihodnosti nujno reševati. Zmagovalci Arnesovega HachathONa 2025 so postali Ekipa 42, ki jo sestavljajo Matej Urbančič, Gašper Jalen, Barbara Knez in Miha Radež, študenti Fakultete za matematiko in fiziko ter Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Njihova rešitev je naslavljala izziv zdravja in dobrega počutja, v sklopu katerega so predlagali uporabo digitalnih dvojčkov za optimizacijo proizvodnje bioloških zdravil in jo tudi testno predstavili v svoji rešitvi.

Drugo mesto so si prislužili tekmovalci ekipe 5 prijateljev: Martin Malenšek, Urša Vavpotič, Žiga Klun, Vid Gantar in Fedja Močnik, študenti Fakultete za računalništvo in informatiko ter Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. Na HackathONu so se ukvarjali z vprašanjem omejevanja širjenja gozdnih požarov, ki bi jih lahko krotili z uporabo semantične segmentacije satelitskih podatkov, obdelanih s pomočjo superračunalnika.

Tretje mesto je osvojila ekipa DPR, ki so jo sestavljali člani Jakob Adam Šircelj, Gašper Pistotnik ter Martin Korelič. Njihova rešitev se je spopadala z izzivom deforestacije in nadzora nad območji, kjer deforestacija predstavlja resen problem. Z uporabo satelitskih podatkov in umetne inteligence bi procese deforestacije lažje spremljali in bolje naslavljali.

Zmago v glasu občinstva je spet slavila ekipa DPR. Svoj glas je oddalo 161 gledalcev iz publike na konferenci in tistih, ki so predstavitve spremljali na daljavo prek portala Arnes Video.

V sklopu HackathONa so strokovno pomoč in podporo tekmovalcev nudili mentorji ter komisija z različnih področij, ki jih je naslavljal HackathON. Sodelovali smo z Ano Slavec (UP FAMNIT in InnoRenew CoE, Slovenska skupnost odprte znanosti), Janijem Pogačarjem s Fakultete za informacijske študije v Novem Mestu, Antonom Manfredo z Ekonomsko-poslovne fakultete UL, Marino Rajič z Ministrstva za digitalno preobrazbo, Alenko Pšeničnik z Ministrstva za javno upravo, Damjanom Fujsom s Fakultete za računalništvo in informatiko UL, Juretom Brencem z Inštituta »Jožef Stefan« in podjetja Bias Variance Labs, Sergejo Masten z Arhiva družboslovnih podatkov (ADP), Gašperjem Hrastljem s Slovenske nacionalne komisije za UNESCO, Samom Staničem z Univerze v Novi Gorici, koordinatorjem Slovenskega superračunalniškega omrežja SLING, ter Jurijem Kodretom, ki je predstavljal diamantnega sponzorja Sandoz | Lek.

Poseben izziv HackathONa 2025 je bil vesoljski izziv, saj je Slovenija v začetku leta postala polnopravna članica Evropske vesoljske agencije (ESA). Poleg vesoljskega izziva so se tekmovalci lahko odločili tudi za izziv Sandoz | Lek, ki naslavlja področje zdravja in dobrega počutja, ali pa oblikovali lasten izziv s poudarkom na digitalnih dvojnikih.

Za praktične nagrade, ki so jih prejeli zmagovalci glasu publike in okrepčilo med tekmovanjem se zahvaljujemo donatorjem: Radenska, Komponentko, Argeta, Isa’s Kombucha, WOOP! in Rokus Klett.

Dogodek smo organizirali Akademska in raziskovalna mreža Slovenije – Arnes, Slovensko društvo Informatika, Ministrstvo za digitalno preobrazbo, Ministrstvo za javno upravo ter Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani v sodelovanju s številnimi partnerji. Arnesov HackathON 2025 je potekal pod častnim pokroviteljstvom Slovenske nacionalne komisije za UNESCO.

Orodna vrstica za dostopnost