Jump to main content

Storitve za organizacije

Povezava v omrežje

Povezava v omrežje

Na Arnesu organizacijam zagotavljamo zanesljive in varne povezave, ki so osnovni pogoj za učinkovito rabo storitev. Članice omrežja ARNES s podpisom Sporazuma o članstvu v omrežju ARNES pridobite možnost uporabe Arnesove infrastrukture in storitev. Preverite kriterije upravičenosti za organizacije.

Povezava v omrežje ARNES

Organizacijam, ki ste upravičene do povezave v omrežje ARNES, svetujemo pri izbiri najboljše rešitve za vzpostavitev povezave v omrežje ARNES. Večinoma potekajo po optičnih vlaknih z ustrezno omrežno opremo. Na Arnesu vam bomo pomagali pri komunikaciji s ponudniki optičnih povezav in pri izbiri opreme.

V omrežje ARNES se lahko povežete z eno povezavo na vozlišče Arnesa ali pa redundantno na dve ali več vozlišč. V primeru redundantne povezave na več vozlišč morate uporabiti ustrezno opreme, ki ima podporo za protokol BGP. Če imate pri povezavi v omrežje ARNES specifične zahteve za zahteven znanstveni projekt, povezavo točka-točka v Sloveniji ali v tujino… nas na to opozorite v vašem povpraševanju.

Ob vzpostavitvi povezave v omrežje ARNES, ki jo največkrat uporabijo vzgojno-izobraževalni zavodi, vam na Arnesu uredimo osnovne varnostne funkcije za zaščito omrežja, konfiguriramo usmerjevalnik in mrežna stikala in opremo tudi nadziramo ter upravljamo. Pri nas pridobite tudi ustrezen javni naslovni prostor IPv4 in IPv6 za svoje interno omrežje. Če se želite v omrežje ARNES povezati s svojo opremo, ki jo boste upravljali sami, morate pridobiti soglasje Arnesa, oprema pa mora podpirati protokol BGP.

V primeru težav z vašo povezljivostjo v omrežje ARNES prevzamemo komunikacijo s ponudnikom povezave in poskrbimo, da so težave odpravljene v najkrajšem možnem času.

Z vprašanji nas kontaktirajte na e-naslov svetovanje@arnes.si ali na telefonsko številko 01 479 88 00.

Brezžična omrežja – eduroam

eduroam je sistem varnih in uporabniku prijaznih brezžičnih omrežij, ki omogoča mobilnost uporabnikov evropskih izobraževalnih in raziskovalnih omrežij. Ves promet med odjemalcem in dostopovno točko je šifriran, identiteta strežnika in uporabnika pa potrjena. Varnostni mehanizmi omrežja eduroam zagotavljajo vsaj takšno stopnjo varnosti, kot jo zagotavlja ožičeno omrežje.

S priključitvijo vašega brezžičnega omrežja v omrežje eduroam omogočite:

  • dostop do varnega in standardiziranega brezžičnega omrežja na vaši organizaciji,
  • brezplačno gostovanje vaših uporabnikov v omrežjih eduroam v Sloveniji in po svetu,
  • preprosto gostovanje uporabnikov drugih organizacij na vašem brezžičnem omrežju.

Ko se vaša organizacija vključi v eduroam, se lahko uporabnik z AAI-računom samodejno poveže v brezžično omrežje katere koli organizacije, ki ima vzpostavljen eduroam. Do omrežij eduroam lahko dostopate v več kot 100 državah.

Na storitev          Pomoč uporabnikom

Gostovanje infrastrukture

Gostovanje infrastrukture

Organizacijam ponujamo storitve gostovanja infrastrukture na strežnikih, ki so hitri, zanesljivi in varni, imajo veliko diskovnega prostora in neomejen prenos podatkov. S tem se izognete stroškom za vzdrževanje in nakup strojne opreme. Članice omrežja ARNES s podpisom Sporazuma o članstvu v omrežju ARNES pridobite možnost uporabe Arnesove infrastrukture in storitev. Preverite kriterije upravičenosti za organizacije.

Gostovanje strežnikov

Strežnik po meri vam omogoča možnost gostovanja virtualnega strežnika ter popolne prilagoditve in nadzora nad delovanjem strežnika. Namestite izbrani operacijski sistem in izberite med različnimi zmogljivostmi. Uporaba je namenjena namestitvi spletnih in drugih aplikacij.

Organizacije, ki ste članice omrežja ARNES, lahko pridobite virtualni strežnik z začetno kvoto: 2 procesorski jedri, 40 GB diskovnega prostora, 4 GB delovnega pomnilnika in zmogljivo povezavo 1 Gb/s. Na podlagi vaše utemeljitve vam lahko vire povečamo do največ 4 vCPU, 8 GB delovnega pomnilnika in 160 GB diskovnega prostora. Večje organizacije, kot ste fakultete in projekti, lahko pridobite do največ 4 vCPU, 16 GB RAM-a in 250 GB diskovnega prostora. Za razširitev diskovnega prostora uporabite Arnes Shrambo.

Na storitev          Pomoč uporabnikom

NTP

Za merjenje časa vam ponujamo dva strežnika NTP za točen čas – ntp1.arnes.si in ntp2.arnes.si. Oba strežnika sta najvišje v hierarhiji NTP (stratum 1), svoj čas pa usklajujeta na lastno uro GPS in druge strežnike NTP, stratum 1. Na internetu sta dosegljiva prek naslova IPv4 in IPv6.

Pomoč uporabnikom

FTP

Nudimo vam tudi storitev FTP, s katero lahko uporabniki naših storitev shranjujejo datoteke na naših strežnikih. Poleg tega nudimo tudi javni FTP-servis, na katerem zrcalimo tudi bolj znane javno dostopne FTP-strežnike: “GNU software archive” | Perl CPAN | Ubuntu | CentosDebianSlackware | OpenOffice | Postfix | Sendmail | RFC-dokumenti | MySQL | Squid proxy cache | SSH – Secure Shell

Digitalna strežniška potrdila

Organizacije lahko pridobite brezplačna overjena digitalna potrdila za svoje strežnike. GÉANT je izbral overitelja Sectigo, ki izdaja strežniška potrdila za uporabnike omrežij. Storitev imenujemo tudi TCS (Trusted Certificate Service).

Digitalna potrdila za strežnike omogočajo varen prenos podatkov med strežniki in uporabniki. Tega dosežemo z uporabo šifriranja in digitalnega podpisovanja, protokola, ki se običajno uporabljata v te namene, pa sta SSL (Secure Sockets Layer) in TLS (Transport Layer Security, RFC 4346). Na začetku komunikacije se mora strežnik identificirati z overjenim digitalnim potrdilom. Takšno potrdilo lahko sicer skrbnik strežnika ustvari tudi sam, vendar se uporabnikom v takšnem primeru prikaže opozorilo brskalnika, da overitelj ni znan. Spletni brskalniki namreč vsebujejo seznam znanih overiteljev, za katere lahko samodejno preverijo veljavnost potrdila.

Pomoč uporabnikom

Gostovanje diskovnega prostora

Arnes Shramba vam omogoča, da raziskovalci na Arnesu pridobite diskovni prostor, ki ga lahko uporabite za hranjenje podatkov ali shranjevanje varnostnih kopij. Svoj strežnik prek protokola s3 povežite z oddaljenim diskom ali do podatkov dostopajte s spletnim vmesnikom. Za hrambo podatkov vam na Arnesu dodelimo 1 TB prostora in ga po potrebi ob utemeljitvi povečamo do 10 TB.

Na storitev          Pomoč uporabnikom

Superračunalniška gruča

Najzahtevnejšim uporabnikom, ki delajo z računsko zahtevnimi obdelavami podatkov in kompleksnimi algoritmi, na Arnesu omogočamo uporabo naše superračunalniške gruče. Gruče uporabljajo vmesno programsko opremo in za uporabnika delujejo kot homogen superračunalnik. Z njegovo pomočjo lahko raziskovalec veliko hitreje in učinkoviteje rešuje računsko zahtevne naloge.

Uporaba Arnesove superračunalniške gruče je prednostno namenjena:

  • nalogam z računsko zahtevnimi obdelavami podatkov in kompleksnimi algoritmi;
  • preizkušanju uporabe tehnologije na posameznih področjih in disciplinah;
  • organizacijam, ki potrebujejo testiranje za načrtovanje vzpostavitve lastne infrastrukture in vključitev v slovensko in evropsko omrežje grid;
  • učenju sistemskih upraviteljev in uporabnikov, zlasti za prenos tehnologije na nova raziskovalna področja.

Arnesova superračunalniška gruča je del slovenskega nacionalnega superračunalniškega omrežja SLING, konzorcija za razvoj razpršenega računalništva in upravljanje slovenskih superračunalniških infrastruktur. Arnes koordinira delovanje omrežja SLING, zastopa Slovenijo v evropski iniciativi za Evropsko nadomrežno infrastrukturo – EGI in sodeluje z organizacijami CECAM, CERN, CLARIN, EGI, ELIXIR, ITER, NorduGrid in PRACE.

Članstvo v SLING

Pomoč uporabnikom 

AAI-račun in e-pošta

AAI-račun in e-pošta

Članice omrežja ARNES s podpisom Sporazuma o članstvu v omrežju ARNES pridobite možnost uporabe Arnesove infrastrukture in storitev. Preverite kriterije upravičenosti za organizacije.

AAI-račun – enotno uporabniško ime za storitve

ArnesAAI je Arnesova e-identiteta, ki uporabnike organizacij in storitve povezuje v celoto ter omogoča uporabo enotnega uporabniškega imena oziroma AAI-računa za dostop do različnih Arnesovih aplikacij in drugih aplikacij v slovenskem in evropskem izobraževalnem in raziskovalnem prostoru. Organizacije lahko AAI-račun uporabnikom (študentom, učiteljem, zaposlenim, zunanjim sodelavcem …) dodelite sami.

Najpomembnejša prednost prijave z AAI-računom je varstvo podatkov in onemogočanje sledenja uporabnikom. Prijava in preverjanje identitete potekata v organizaciji, ki uporabniku dodeli AAI-račun. Za dodatno varnost skrbi drugi korak po vpisu uporabniškega imena in gesla, ki uporabniku omogoča vpogled v podatke, ki bodo posredovani aplikaciji. Vaša organizacija tako postane varuh osebnih podatkov vaših članov.

Članice omrežja ARNES ste s podpisom Sporazuma o članstvu v omrežju ARNES pridobile možnost gostovanja infrastrukture AAI na Arnesu in s tem možnost ustvarjanja AAI-računov za vaše člane. AAI-račune lahko ustvarite v Arnesovi spletni storitvi za urejanje identitet SIO.MdM. Infrastrukturo lahko vzpostavite tudi na članici.

Na storitev          Urejanje identitet v SIO.MdM          Pomoč uporabnikom

Gostovanje e-pošte

Organizacije lahko uredite gostovanje svoje e-pošte na Arnesu. Storitev zagotavljamo z uporabo Arnesovih poštnih strežnikov, ki so v naših prostorih v Sloveniji. Svojim uporabnikom lahko omogočite uporabo e-naslovov pod domeno vaše organizacije, ki jo brezplačno registrirate na Arnesu. Na Arnesu vam bomo v tem primeru uredili vse nastavitve za pravilno delovanje e-pošte.

E-naslove lahko ustvarite v spletni storitvi SIO.MdM vsem uporabnikom, ki ste jim v aplikaciji ustvarili AAI-račun. Uporabniki lahko do e-pošte dostopajo prek Arnesove spletne pošte tako, da se prijavijo z uporabniškim imenom (in ne AAI-računom) ali prek izbranega poštnega odjemalca.

Organizacijam ponujamo tudi možnost sekundarnih poštnih strežnikov.

Ustvarjanje e-naslovov v SIO.MdM          Pomoč uporabnikom 

Označevanje neželene e-pošte

Organizacijam, ki e-pošto gostijo na Arnesu, in tistim, ki upravljajo lastne poštne strežnike, omogočamo storitev označevanja neželene elektronske pošte, ki smo jo razvili na Arnesu v sodelovanju z Institutom Jožef Stefan in je več kot 99,9 % uspešna. Organizacijam ponujamo tudi možnost podpisovanja poslane e-pošte s podpisom DKIM, ki izboljša verjetnost, da poslana e-pošta ne bo končala med neželeno e-pošto.

Za članice, ki že upravljajo svoje poštne strežnike, je vpeljava te storitve enostavna. Po predhodnem dogovoru se preusmeri zapise MX DNS na Arnesove strežnike, ki bodo prejeto elektronsko pošto označili in dostavili na strežnike članice.

Za uporabo storitve nas kontaktirajte na naslov helpdesk@arnes.si.

Distribucijski seznami

Z distribucijskimi seznami vam omogočamo preprosto pošiljanje e-pošte z enega naslova na več naslovov hkrati, saj vam ne bo treba vedno znova navajati vseh prejemnikov. Seznam prejemnikov lahko urejate sami, prav tako lahko določate, kdo ima pravico pošiljanja na seznam. S tem se zaščitite pred neželeno pošto in ne kršite pravil elektronske komunikacije po e-pošti.

Na storitev          Pomoč uporabnikom

Splet in sodelovalna orodja

Splet in sodelovalna orodja

Članice omrežja ARNES s podpisom Sporazuma o članstvu v omrežju ARNES pridobite možnost uporabe Arnesove infrastrukture in storitev. Preverite kriterije upravičenosti za organizacije.

Ustvarjanje in upravljanje spletišč

Arnes Splet je spletna aplikacija, s katero lahko hitro in preprosto izdelate spletno mesto za svojo organizacijo ter uporabnikom dodelite različne pravice za objavljanje in urejanje vsebin.

Za spletišče lahko na Arnesu brezplačno registrirate in upravljate domeno. Arnes Splet temelji na najbolj priljubljenem sistemu za spletne vsebine, platformi WordPress. V množici različnih predlog vam je brezplačno na voljo tudi predloga Divi, ki vaši kreativnosti pušča popolnoma odprto pot. Za nadgradnje in varnost bomo namesto vas skrbeli na Arnesu.

Na strežniku www2.arnes.si/~uporabnisko_ime lahko objavite tudi svojo statično spletno stran. Organizacije lahko nanje usmerite tudi domeno. Na razpolago je 20 GB prostora.

Na storitev          Pomoč uporabnikom

Spletna analitika

Arnes Analitika vam omogoča vpogled v podatke o obiskovalcih spletnega mesta vaše organizacije. Z njimi ugotovite, katere spletne strani so najbolj obiskane, od kod prihajajo vaši obiskovalci, kje jih izgubite itd., in na podlagi teh podatkov prilagodite spletišče.

Pri uporabi Arnes Analitike podatkov analize ne delite s tretjimi osebami in nad njimi ohranjate popoln nadzor. Pridobivanje dovoljenja za rabo piškotkov s strani obiskovalcev vaše spletne strani je tako popolnoma preprosto.

Za uporabnike Arnes Spleta je Arnes Analitika že vključena.

Na storitev          Pomoč uporabnikom

Spletne učilnice

S pomočjo Arnes Učilnic lahko vaša organizacija ustvari lastno digitalno učno okolje. Uporabniki, profesorji, učitelji in učenci se lahko posvetijo izobraževalnim vsebinam in različnim dejavnostim. Ustvarjajo lahko vprašalnike, forume, delavnice, dodajajo interaktivne vsebine in videoposnetke ter druge vire.

Storitev temelji na sistemu Moodle, za varnost, izdelavo varnostnih kopij in namestitev zadnjih popravkov skrbimo na Arnesu, prav tako tudi za vtičnike, ki imajo dobro podporo razvijalcev.

Na storitev          Pomoč uporabnikom

Multimedijske storitve

Na Arnesu razvijamo in pomagamo pri vzpostavitvi in delovanju različnih multimedijskih storitev, ki omogočajo dodatne možnosti sodelovanja in širjenja znanja.

Arnes Video

Portal Arnes Video vaši organizaciji omogoča ustvarjanje lastnega video kanala, nalaganje video posnetkov, njihovo obdelavo in objavo na portalu ter vdelavo posnetkov v spletišča ali spletne učilnice. Portal vam omogoča tudi profesionalne prenose dogodkov v živo in na ta način lahko uporabnikom omogočite ogled konferenc, seminarjev, proslav in koncertov.

Na storitev          Pomoč uporabnikom za Arnes Video           Pomoč uporabnikom za prenose v živo

Spletne konference Arnes Zoom

Arnes Zoom je eden najzmogljivejših videokonferenčnih sistemov, saj organizacijam omogoča, da več uporabnikov hkrati z vklopljenim zvokom in sliko sodeluje v videokonferenčni sobi – tako lahko na šoli izpeljete učno uro na način, da na zaslonu hkrati vidite vse učence v razredu. Na Arnesu smo z nakupom licenc osnovnim in srednjim šolam omogočili brezplačno uporabo sistema z vsemi funkcionalnostmi. Prav tako lahko enako različico storitve uporabljate v vrtcih, dijaških domovih in na glasbenih šolah.

Na storitev          Pomoč uporabnikom

Spletne konference Arnes VID

Arnes VID je videokonferenčni sistem, v katerega se vam ni potrebno prijavljati. Na ta način lahko zelo hitro organizirate sestanek vaših uporabnikov, saj z enostavnim uporabniškim vmesnikom omogoča funkcionalnosti, kot so deljenje zaslonske slike, dvigovanje rok, skupinski ali zasebni klepet. Arnes VID vam omogoča tudi prijavo z AAI-računom in rezervacijo videokonferenčne sobe. Spletne konference Arnes VID so vključene tudi v Arnes Učilnicah.

Na storitev          Pomoč uporabnikom

LoLa

LoLa je avdiovizualni sistem za pretočni video, ki omogoča poučevanje in vadbo glasbe na različnih lokacijah, izvedbe koncertov in tudi spremljanje medicinskih operacij na oddaljenih lokacijah. Lolo je mogoče uporabiti tudi za izvedbo pravih koncertov, kjer so glasbeniki fizično oddaljeni 1000 in več kilometrov.

Za uporabo storitve nas kontaktirajte na naslov video-podpora@arnes.si.

IRC

IRC omogoča interaktivno besedilno komunikacijo (klepetalnico) med množico uporabnikov. IRC je bil najpopularnejši v 90-ih letih prejšnjega stoletja, ko je veljalo, da kogar ni na IRC-u, ni na internetu. Najpopularnejši odjemalec za IRC je še vedno mIRC. Arnesov IRC (Internet Relay Chat) strežnik irc.arnes.si je vključen v najstarejše omrežje IRC-strežnikov, IRCnet. Strežnik je dostopen uporabnikom interneta iz Slovenije.

Izobraževanje

Izobraževanje

Da bi povečali uporabnost komunikacijske tehnologije in orodij pri učnih in raziskovalnih procesih, želimo na uporabnike prenesti čim več znanja in jim pomagati pri rabi storitev. Zaposleni na Arnesu dolgoletno znanje in izkušnje s področij uporabe in načrtovanja storitev, vzdrževanja in omrežnih protokolov, predajamo na posebnih delavnicah, množičnih odprtih spletnih tečajih, spletnih predstavitvah, srečanjih in predavanjih. Izobraževanja smo pripravili v sodelovanju s strokovnjaki za posamezna področja in različnimi ustanovami, med drugimi z Zavodom RS za šolstvo, Pedagoško fakulteto, Šolo za ravnatelje, Združenjem ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije, Filozofsko fakulteto in Fakulteto za družbene vede v Ljubljani.

SIO

Portal SIO je centralni portal slovenskega vzgojno-izobraževalnega področja in povezovalna informacijska točka različnih e-skupnosti. Na njem združujemo novice, projekte, e-vsebine in e-storitve ter dejavnosti slovenskega izobraževalnega sistema.

Na storitev

Mreža znanja

Mreža znanja je Arnesova jesenska konferenca, katere program je namenjen raziskovalcem, šolnikom, informatikom in računalnikarjem s področij izobraževanja, raziskovanja in kulture. Pokriva predvsem sistemske vidike uporabe novih tehnologij ter predstavitve dobrih praks.

Na spletišče konference

Množični odprti spletni tečaji – MOST

Na množični odprti spletni tečaj se lahko prijavijo vaši sodelavci in drugi, ki jih obravnavana tematika zanima. Tečaj poteka na daljavo, udeleženci pa bodo prek spletne učilnice dobili gradiva in naloge, ki jih morajo usvojiti za uspešno končanje tečaja. Za sodelovanje na tečaju potrebujejo le dostop do spleta, pridobili pa bodo veliko znanja, ki ga bodo lahko uporabili pri svojem delu. Ob uspešnem zaključku spletnega tečaja, udeleženci dobijo značko in potrdilo. Udeležba na spletnih tečajih je brezplačna.

Prijava na množični odprti spletni tečaj o varni rabi interneta in naprav
Prijava na množične odprte spletne tečaje na področju vzgoje in izobraževanja

Delavnice

Za vašo organizacijo lahko organiziramo osemurne delavnice, ki štiri ure potekajo v živo in preostali čas na daljavo. Delavnice izvajamo za zaključene skupine na vzgojno-izobraževalnih zavodih, pogoj za izvedbo je vsaj od osem do deset udeležencev.

Delavnice so za udeležence brezplačne, izvajamo jih med celotnim letom. Če udeleženci opravijo vse obveznosti ob zaključku delavnic pridobijo značko in potrdilo o udeležbi.

Za izvedbo delavnice na vašem zavodu za zaključeno skupino pišite na elektronski naslov podpora@sio.si.

Vsebine delavnic

Spletne predstavitve – webinarji

Na Portalu SIO potekajo zanimive spletne predstavitve – webinarji, na katerih lahko izobraževalci usvojijo vrsto veščin, ki so potrebne za dobro izvedbo izobraževanja na daljavo.

Na Arnesovih spletnih predstavitvah – webinarjih – vam bodo predavatelji v živo predstavili zgodbe izza šolskih katedrov. Na hiter in učinkovit način boste spoznali različne vsebine s področja dela v spletni učilnici.

Posnetki webinarjev

Domene .si

Domene .si

Domena predstavlja spletno identiteto organizacije in zaradi tega morate v njeno izbiro vložiti nekaj časa in premislek. Pogosto organizacija ohrani prvotno domeno v celotnem času delovanja in ravno zato je odločitev še toliko bolj pomembna. Organizacije lahko izbrano domeno .si uporabite za AAI-račune in e-naslove vaših uporabnikov ter naslov vašega spletišča. Članice omrežja ARNES s podpisom Sporazuma o članstvu v omrežju ARNES pridobite možnost uporabe Arnesove infrastrukture in storitev. Preverite kriterije upravičenosti za organizacije.

Registracija domen .si za upravičene organizacije

Članice omrežja ARNES in druge organizacije, kot so društva, zveze in samozaposleni v kulturi, lahko ob uporabi drugih Arnesovih storitev pri nas brezplačno registrirate ali podaljšate domene .si. Če imate domeno registrirano pri drugem registrarju, jo lahko prenesete na Arnes.

Domeno, ki je registrirana pri nas, morate podaljšati enkrat letno. To storite tako, da odgovorite na elektronsko sporočilo, ki ga prejmete 30 dni pred potekom domene.

Izpolnite obrazec za domeno pod .si

Prenos domene na Arnes

Če želite svojo domeno prenesti na Arnes, pri trenutnem registrarju zahtevajte, da nastavi geslo za prenos. Geslo lahko določite sami ali pa to stori registrar in vam ga posreduje. Geslo in domeno nam nosilci ali tehnični kontakti za domeno sporočite v zahtevku na helpdesk@arnes.si.

Upravljanje domen

Na Arnesu za članice vpisujemo domenske strežnike v DNS, prav tako pa preusmerimo domeno na statično ali dinamično spletno stran, za katero imate gostovanje pri nas. Na Arnesu lahko gostujete primarni ali sekundarni domenski strežnik za svojo domeno in za reverzne preslikave. Zahtevo za domenski strežnik oziroma za spreminjanje zapisov v obstoječem naslovite na hostmaster@arnes.si. Preverjanje (novih) DNS-zapisov poteka vsako sodo uro, vpisovanje novih DNS-zapisov v vrhnji DNS pa vsako liho uro.

Imej.si

Če niste upravičeni do storitev omrežja ARNES, lahko kljub temu enostavno izberete prosto ime svoje domene .si in jo registrirate za toliko časa, kolikor želite, ter z njo osvajate digitalni svet. Glede nakupa domene .si se obrnite na registrarje, ki so zbrani na Seznamu registrarjev. Preglejte njihove ponudbe in na podlagi vaših želja izberite najbolj ustreznega. Vodili vas bodo skozi preprost postopek nakupa domene .si, vas seznanili s podaljševanjem domene in priskrbeli informacije o spletnem gostovanju.

Obiščite portal imej.si

Orodna vrstica za dostopnost